24.02.2010 - Kakšni so pogoji za uveljavljanje olajšave za humanitarne dejavnosti z vidika DDPO-2 ?

Vaše vprašanje:


Imamo vprašanje glede olajšave za donacije –izplačila za humanitarne, invalidske,.. namene DDPO točka 15.13 (59. Člen ZDDPO-2).
Ali pri plačilih teh donacij in uveljavljanju olajšave res moramo gledati seznam upravičencev do donacij za leto 2009, da si lahko priznamo olajšavo?
Ali ni ta seznam objavljen samo za donacije dela dohodnine?

Zgoraj omenjeni  59.čl.ZDDPO seznama ne navaja.

Kaj svetujete glede tega komu lahko doniramo, da lahko uveljavljamo davčno olajšavo po ZDDPO?


Naš odgovor:


V zvezi z donacijami smo Vam že posredovali odgovor, ki ga v nadaljevanju povzemamo:

»Skladno z določili 59. člena Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb lahko zavezanec za davek od dohodkov pranih oseb (Uradni list RS, št. 117/06 z dne 16. 11. 2006 do 5/09 z dne 23.1.2009, v nadaljevanju ZDDPO-2) uveljavlja zmanjšanje davčne osnove za znesek IZPLAČIL v denarju ali v naravi (primeroma trgovsko blago) za:
•    za humanitarne,
•    invalidske,
•    socialno varstvene,
•    dobrodelne,
•    znanstvene,
•    vzgojnoizobraževalne,
•    zdravstvene,
•    športne,
•    kulturne,
•    ekološke in
•    religiozne namene,
in sicer le za takšna izplačila rezidentom Slovenije in rezidentom države članice EU, ki ni Slovenija, razen poslovnim enotam rezidentov države članice EU, ki se nahaja izven države članice EU, ki (če) so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti, kot nepridobitnih dejavnosti, do zneska, ki ustreza 0,3 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja.

Zavezanec lahko uveljavlja, poleg zmanjšanja davčne osnove po prvem odstavku 59. člena, dodatno zmanjšanje davčne osnove do zneska, ki ustreza 0,2 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca, za znesek izplačil v denarju in v naravi za:
•    kulturne namene in
•    za takšna izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za te namene,
in sicer le za takšna izplačila rezidentom Slovenije in rezidentom države članice EU, ki ni Slovenija, razen poslovnim enotam rezidentov države članice EU, ki se nahaja izven države članice EU, ki (če) so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti, kot nepridobitnih dejavnosti, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja.

Za znesek, ki ustreza 0,3 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz prvega odstavka 59. člena ZDDPO-2, in za znesek, ki ustreza 0,2 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz drugega odstavka 59.. člena ZDDPO-2, se šteje znesek vseh izplačil v celotnem davčnem obdobju.

Zavezanec lahko za znesek, ki presega znesek zmanjšanja davčne osnove po navedenem členu za namene in izplačila po drugem odstavku 59. člena ZDDPO-2, zmanjšuje davčno osnovo v naslednjih treh davčnih obdobjih skupaj z zmanjšanjem davčne osnove za te namene za tekoče davčno obdobje, vendar skupaj ne več, kot je določeno v prvem in drugem odstavku tega člena, in največ v višini davčne osnove.

Zavezanec lahko uveljavlja olajšavo za donacije v skladu s prvim in drugim odstavkom tega člena tudi, če gre za izplačila v države članice Evropskega gospodarskega prostora (v nadaljnjem besedilu: EGP), ki hkrati niso države članice EU.

Ne glede na prvi, drugi in šesti odstavek 59. člena ZDDPO-2 davčnih olajšav ni mogoče uveljavljati za izplačila v države, s katerimi ni zagotovljena izmenjava informacij, ki bi omogočala spremljanje teh izplačil. Sklep o določitvi seznama držav objavi minister, pristojen za finance, v Uradnem listu Republike Slovenije.

Na tem mestu bi radi poudarili, da lahko poleg navedene olajšave, ki jo uveljavljajo zavezanci za davek od dohodkov pravnih oseb, tudi fizične osebe(OP1)  donirajo sredstva na podlagi svojih dohodkov, ki sestavljajo osnovo za dohodnino(OP2)  in sicer osebam, ki so na podlagi Sklepa o objavi seznama upravičencev do donacij za leto 2009 (Uradni list RS, št. 61/09, 75/09, 102/09, 8/10) objavljeni tudi na strani DURS ( seznam ). Na navedenem seznamu lahko najdemo tudi organizacijo SLOVENSKA KARITAS KRISTANOVA ULICA 001, 1000 LJUBLJANA, ki je objavljena pod rubriko 1.6. HUMANITARNE ORGANIZACIJE S PODROČJA SOCIALNEGA VARSTVA.«

Iz zgornjega odgovora izhaja, da družba oz. plačnik donacije ne rabi neposredno preverjati seznama  organizacij, za katere se lahko uveljavlja olajšava iz naslova donacije z vidika Zakona o dohodnini. Seznam pa dejansko pomaga pri dokazovanju v zvezi z upravičenji, saj mora sleherni zavezanec dokazati, da je znesek povezan z nameni, ki jih opredeljuje 59. člen ZDDPO-2.

V zvezi z dokazili katere organizacije sodijo med upravičence za prejem donacij po pozitivni zakonodaji, pa DURS v svojem mnenju navedel tudi možnosti oz. potrebo dokazovanja izpolnjevanja pogojev za dajalca donacije. Predlagamo, da pred donacijo družbe preverijo pri prejemniku donacije izpolnjevanje pogojev z vidika ZDDPO-2  in sicer z naslednjimi dokazili (primer za prejemnika, ki je ustanovljen po Zakonu o društvih):
•    dokazilo o registraciji društva po zakonu o društvih, za katero je pristojna upravna enota, na območju katere je sedež društva, oziroma dokazilo o podelitvi statusa društva v javnem interesu, ki ga društvu podeli ministrstvo, pristojno za področje, na katerem društvo deluje,
•    interni akt (statut) društva, iz katerega je razvidna dejavnost društva oziroma skladnost namenov in ciljev delovanja društva kot nepridobitne organizacije z nameni, za katere se prizna donacija,
•    namen zbiranja sredstev, ki mora biti v skladu s temeljno dejavnostjo društva, oziroma izjava prejemnika donacije o namenski porabi zbranih sredstev.

Navedena dokazila je upravičen oziroma jih mora zahtevati izplačevalec donacije oziroma organizator donatorske akcije neposredno od prejemnika donacije kot sestavni del vloge oziroma prošnje za donacijo.


 OP1: 142. člen Zakona o dohodnini
Rezident lahko zahteva, da se do 0,5% dohodnine, odmerjene po tem zakonu od dohodkov, ki se vštevajo v letno davčno osnovo, nameni za financiranje splošno-koristnih namenov in za financiranje političnih strank in reprezentativnih sindikatov

 OP2:  3. člen UREDBE o namenitvi dela dohodnine za donacije
Davčni zavezanec lahko da zahtevo za namenitev kadar koli prek sistema eDavki na spletni strani http://edavki.durs.si, pisno ali ustno na zapisnik pri davčnem organu. Podatki o namenitvi dohodnine iz tretjega odstavka tega člena se štejejo za davčno tajnost in se smejo razkriti tretjim osebam samo na podlagi pisnega soglasja davčnega zavezanca, ki je namenil del dohodnine za donacije.



                    Odgovor pripravil: mag. Franc Derganc, www.taxin.si