20.02.2009 - Odgovor CEDARA - veza RDP št. 02 2009: Kako se obravnava računovodski dobiček in obdavčljivi dobiček v povezavi z odloženimi davki

Z njimi želimo opozoriti na dejstvo, da imajo sicer enake poslovne situacije lahko zaradi različne davčne zakonodaje posledično različen vpliv na računovodske izkaze in davčno obveznost v obdobju...


TEORETIČNI ZGLEDI ZA ODLOŽENE DAVKE

Za preveritev razumevanja opisane teorije odloženih davkov – pripoznavanja odloženih terjatev in odloženih obveznosti za davke – v nadaljevanju sledi šest zgledov. Zgledi so teoretične narave in niso povezani s konkretnimi rešitvami v slovenski davčni zakonodaji.

Z njimi želimo opozoriti na dejstvo, da imajo sicer enake poslovne situacije lahko zaradi različne davčne zakonodaje posledično različen vpliv na računovodske izkaze in davčno obveznost v obdobju.

Pozorno preberite podatke za vsakega izmed zgledov. Pri izračunu upoštevajte 20% davčno stopnjo. Odgovorite na zastavljena tri vprašanja in svoje odgovore primerjajte z rešitvami, ki so podane na spletni strani
www.cedara.si (med vprašanji in odgovori).


Zgled 1

Nabavna vrednost opreme znaša 900 DE. Za davčne namene je bil v prejšnjih obdobjih že priznan popravek vrednosti v višini 180 DE. Ostala vrednost bo davčno priznana v prihodnjih obdobjih, bodisi preko amortizacije ali pa ob odtujitvi. Prihodki, povezani z uporabo opreme, so obdavčljivi; morebiten dobiček ob odtujitvi bo tudi obdavčen. Knjigovodska vrednost opreme je 600 DE.


Koliko je davčna vrednost opreme?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?


Zgled 2

Terjatev za obresti je izkazana v knjigovodski vrednosti 100 DE. Z njo povezani prihodki za obresti bodo obdavčeni po denarnem toku – torej ob plačilu.

Koliko je davčna vrednost terjatev za obresti?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?


Zgled 3

Terjatve za dividende do pridruženega podjetja imajo knjigovodsko vrednost 100 DE. Dividende niso obdavčljive.

Koliko je davčna vrednost terjatev za dividende?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?


Zgled 4

Med pasivnimi časovnimi razmejitvami podjetje izkazuje vnaprej vračunane stroške v višini 100 DE. Davčno bo znesek priznan šele ob nastanku izdatkov (obdavčitev po denarnem toku).

Koliko je davčna vrednost vnaprej vračunanih stroškov?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?


Zgled 5

Dolgoročne pasivne časovne razmejitve vključujejo vnaprej plačane najemnine v knjigovodski vrednosti 100 DE. Prihodki so bili obdavčeni ob plačilu (načelo denarnega toka).

Koliko je davčna vrednost vnaprej plačanih najemnin?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?


Zgled 6


Prejeto posojilo ima knjigovodsko vrednost 100 DE. Odplačilo posojila ne bo imelo vpliva na obračun davkov.

Koliko je davčna vrednost posojila?
Koliko je začasna razlika?
Koliko je odložena terjatev/obveznost za davek?

Rešitev za zgled 1


Davčna vrednost opreme je 720 DE (900 DE - 180 DE ), ker bo celotna za davčne namene neodpisana vrednost obračunana v prihodnjih obdobjih.

Knjigovodska vrednost opreme je manjša od njene davčne vrednosti , zato je začasna razlika v višini 120 DE odbitna začasna raz lika.

Odbitna začasna razlika vodi v pripoznanje odložene terjatve za davek v višini:
120 DE*20% = 24 DE


Rešitev za zgled 2

Dejstvo, da obstaja terjatev za obresti, pomeni, da je bila pripoznana kot sredstvo za poslovne namene in istočasno kot prihodek v izkazu poslovnega izida. Davek se bo zvišal v prihodnjih računovodskih obdobjih, v katerih bodo obresti tudi dejansko plačane.

Davčna vrednost terjatev za obresti je enaka nič.

Knjigovodska vrednost terjatev je višja kot njena davčna vrednost, zato je začasna razlika 100 DE obdavčljiva začasna razlika.

Odbitna začasna razlika vodi v pripoznanje odložene obveznosti za davek v višini:
100 DE*20% = 20 DE


Rešitev za zgled 3

Ker koristi od prejetih dividend niso obdavčljive, je davčna vrednost dividend enaka knjigovodski vrednosti.

Knjigovodska vrednost terjatev za dividende je enaka davčni vrednosti, zato ni začasnih razlik (stalna razlika). Torej tudi ni podlage za pripoznanje odložene terjatve / obveznosti.



Rešitev za zgled 4

Ob pripoznanju pasivnih časovnih razmejitev so bile te upoštevane kot odhodek v izkazu poslovnega izida. Za davčni namen pa bodo pripoznane šele ko bodo plačane.

Davčna vrednost je potem nič.

Knjigovodska vrednost razmejenih stroškov je višja od njene davčne vrednosti, zato je začasna razlika 100 DE odbitna začasna razlika.

Začasna razlika je podlaga za pripoznanje odložene terjatve za davek v višini:
100 DE*20%=20 DE.


Rešitev za zgled 5


Davek je bil že obračunan, ni pa še bil opravljen prenos na prihodke. Zato je davčna vrednost enaka nič.

Davčna vrednost odloženih prihodkov (pasivne časovne razmejitve) je nižja od knjigovodske vrednosti, zato je začasna razlika 100 DE odbitna začasna razlika.

Odbitna začasna razlika je podlaga za pripoznanje odloženih terjatev za davek v višini:
100 DE*20%=20 DE

Rešitev za zgled 6:

Ker odplačilo posojila nima vpliva na obračun davka je davčna vrednost posojila enaka njegovi knjigovodski vrednosti, to je 100 DE.

Ker je knjigovodska vrednost od prejetega posojila enaka davčni vrednosti ni začasnih razlik. Torej tudi ni podlage za pripoznanje odložene terjatve / obveznosti.