24.03.2010 - Prevozna storitev po 1.1.2010 - opozorilo: v odgovoru je upoštevan tudi predlog sprememb Pravilnika o izvajanju ZDDV-1

Spoštovani,

Prosim, če nam lahko odgovorite na naslednja vprašanja:

1. Smo družba A in prevozniiz Hrvaške (oseba B) nam opravlja prevozne storitve znotraj EU. Ali moramo narediti samoobdavčitev ?




Iz vprašanja žal ni mogoče razbrati vse podrobnosti, ki so pomembne za natančen odgovor, zato bomo v nadaljevanju odgovorili na vprašanje ob domnevi, da opravi prevoz blaga podjetje iz Hrvaške za naročnika zavezanca za DDV v Sloveniji. Blago se odpelje iz Slovenije v drugo državo EU.

V odgovoru 1.2. bomo prikazali primer prevoza iz HR v SLOVENIJO, ki ga opravi tuji prevoznik za naročnika iz Slovenije.

POMEMBNO: Odgovor že predvideva spremembo PZDDV (OP1), ki je objavljena na spletnih straneh MF z dne 9.3.2010 in bistveno spreminja obdavčenje prevoza blaga.


1.1. Prevoz opravi prevoznik iz Hrvaške, blago pelje iz Slovenije v Nemčijo za naročnika iz Slovenije


Skladno z določili 3. točke 1. odstavka 76. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l.RS št. 117/06 z dne 16. 11. 2006 do 85/2009 z dne 30. 10. 2009 v nadaljevanju ZDDV-1) mora vsak davčni zavezanec ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, je pa identificirana za namene DDV, katerima se opravijo storitve iz prvega odstavka 25. člena tega zakona, če te storitve opravi davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji, plačati DDV.

Skladno z določili 25. člena ZDDV-1 je kraj opravljanja storitev, ki jih prejme davčni zavezanec, ki deluje kot tak, kraj, kjer ima ta davčni zavezanec sedež svoje dejavnosti (v nadaljevanju B2B). Kraj opravljanja storitev, ki jih prejme oseba, ki ni davčni zavezanec, je kraj, kjer ima izvajalec storitev sedež svoje dejavnosti (v nadaljevanju B2C).

Prevoz blaga med zavezanci za DDV oz. osebami, ki opravljajo dejavnost je opredeljeno v 25. členu ZDDV. V 28. členu ZDDV-1 je opredeljen prevoz blaga za osebe, ki niso zavezanci za DDV. Skladno z določili drugega odstavka 28. člena ZDDV-1 je kraj opravljanja prevoza blaga, razen prevoza blaga znotraj Skupnosti, osebam, ki niso davčni zavezanci, kraj, kjer se opravlja prevoz, pri čemer se upošteva prevožena razdalja.  Kraj opravljanja prevoza blaga znotraj Skupnosti osebam, ki niso davčni zavezanci, je kraj začetka prevoza. Prevoz blaga znotraj Skupnosti« pomeni prevoz blaga, pri katerem sta kraj začetka prevoza in namembni kraj na ozemlju dveh različnih držav članic. Kraj začetka prevoza« pomeni kraj, kjer se prevoz blaga dejansko začne, ne glede na prevoženo razdaljo do kraja, kjer se blago nahaja, »namembni kraj« pa je kraj, kjer se prevoz blaga dejansko konča. DDV se ne obračunava za tisti del prevoza blaga znotraj Skupnosti, ki se opravi osebam, ki niso davčni zavezanci in se nanaša na vodne poti, ki niso del ozemlja Skupnosti.

Skladno z določili 3. točke 1. odstavka 76. člena ZDDV-1 mora prejemnik računa plačati DDV oz. mora plačati DDV vsak davčni zavezanec ali pravna oseba, ki ni davčni zavezanec, je pa identificirana za namene DDV, katerima se opravijo storitve iz prvega odstavka 25. člena tega zakona, če te storitve opravi davčni zavezanec, ki nima sedeža v Sloveniji.

Ne glede na povedano ima oseba A pravico do odbitka vstopnega DDV-ja od plačil iz 76. člena ZDDV-1, kar ureja 67. člen ZDDV-1 oz. je določeno v f. točki 1. odstavku 67. člena, ki določa:  »f) če je dolžan plačati DDV kot naročnik ali kupec v skladu z 2., 3. in 4. točko prvega odstavka 76. člena ali 76.a členom tega zakona, mora izpolnjevati formalnosti, ki jih predpiše minister, pristojen za finance.«

Skladno z določili 4. odstavka 107. člen PZDDV (OP2)  (ureja pravila v zvezi z določili 67. člen ZDDV-1) se kot odbitek DDV šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, kot prejemnik storitve plačal v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1 (šteje se, da je DDV plačan, ko je izkazan v obračunu DDV), razen zneska DDV, ki ga je plačala oseba iz d) točke prvega odstavka 4. člena ZDDV-1.

Navedeni davčni zavezanec, ki mora plačati DDV kot naročnik, kupec ali prejemnik blaga oziroma storitev, mora za uveljavljanje pravice do odbitka DDV imeti račun ali drug dokument, ki vsebuje podatke, potrebne za zagotovitev pravilnega obračuna DDV, in v obračunu DDV izkazati podatek o znesku DDV, ki ga je dolžan plačati. Predpisani podatki na računu so skladno z mnenjem DURS (MF, št. 423-29/2007/2, 23. 2. 2007) podatki, ki jih mora tuja družba izkazati na računu in jih predpisuje država, v kateri ima sedež svoje dejavnosti.

Sklep:

Na podlagi trenutno veljavne zakonodaje bi moral SLO zavezanec za DDV obračunati in plačati zgolj DDV od prevoženih kilometrov po R Sloveniji. Pravica do odbitka je določena v 3. točke 1. odstavka 76. člena ZDDV-1 (iz razloga, ker bi morala oseba B sama obračunati in plačati DDV – pa ni) po kateri mora DDV plačati oseba A, v kolikor oseba B ne opravi svoje zakonske obveze.

Po uveljavitvi sprememb 29. člena PZDDV pa bo, v kolikor oseba A prejme račun za prevoz blaga iz Slovenije do Nemčije in prevoz opravi oseba B, ki ima sedež dejavnosti v R Hrvaški, za prevoz obračunati in plačati DDV oseba A in sicer na podlagi določil 25. člena ZDDV-1.
Pravica do odbitka je urejena v 67. člen ZDDV (3. točka 1. odstavka 67. čl. ZDDV-1 ) v povezavi z določili 4. odstavka 107. člen PZDDV.


 
1.2. Prevoz opravi prevoznik iz Hrvaške, blago pelje iz Hrvaške v Slovenijo za naročnika iz Slovenije


Skladno z določili 13. točke 1. odstavka 50. člena ZDDV-1 so  plačila DDV oproščene med drugim storitve v zvezi z uvozom blaga, če je vrednost teh storitev vključena v davčno osnovo v skladu s točko b drugega odstavka 38. člena tega zakona.

V davčno osnovo so pri uvozu vključeni naslednji stroški: postranski stroški, kot so provizije, stroški pakiranja, prevoza in zavarovanja, ki nastanejo do prvega namembnega kraja na ozemlju države članice uvoza, kot tudi postranski stroški, ki nastanejo pri prevozu v drug namembni kraj na ozemlju Skupnosti, če je ta kraj znan v trenutku nastanka obdavčljivega dogodka.

Skladno s 1. odstavkom točko e določil 52. člena ZDDV-1 so plačila DDV oproščene med drugim tudi  opravljanje storitev, vključno s prevoznimi storitvami in pomožnimi storitvami, razen storitev, ki so oproščene v skladu z 42. in 44. členom tega zakona (oproščene transakcije v javnem interesu in druge oproščene transakcije), če so neposredno povezane z izvozom ali uvozom blaga v smislu drugega in tretjega odstavka 31. ter uvozom blaga v skladu s prvim odstavkom 58. člena tega zakona.


Sklep:

I.


Na podlagi trenutno veljavne zakonodaje veljajo za del prevoza, ki ga ni mogoče opredeliti, kot oproščenega skladno z določili 50. in 52. člena ZDDV-1 in za katerega velja, da je kraj obdavčenja v R Sloveniji (primeroma to velja za relacijo od meje do namembnega kraja), določen po naslednjih pravilih:
 • prejemnik računa mora za del prevoza, ki je opravljen v R Sloveniji obračunati izstopni DDV, skladno z določili  3. točke 1. odstavka 76. člena ZDDV-1 (ker oseba B ni obračunal in plačal DDV oz. se ni registrirala a bi se morala),
 • rejemnik računa ima pravico do odbitka vstopnega DDV-ja iz naslova plačila iz prejšnje točke, kar ureja f. točka 1. odstavku 67. člena,
 • prevoznik iz Hrvaške bi moral opraviti identifikacijo za DDV, skladno z določili 4. odstavka 78. člena ZDDV-1.
V kolikor gre za oproščen promet oz. so storitve oproščene, ker so vključene v osnovo pri uvozu, prejemnik storitve ne opravi samoobdavčitve.

Predlagamo, da naročnik avtoprevozniku iz tretje države, ki opravlja prevoz blaga iz tretje države v R Slovenijo za naročnika – davčnega zavezanca iz R Slovenije, izda izjavo iz katere bo jasno razvidno kako mora biti prevozna storitev vključena v davčno osnovo pri uvozu blaga, kar posledično omogoča, da je del prevoza v R Sloveniji oproščen plačila DDV-ja.

Kdaj je prevoz blaga lahko oproščen plačila DDV v zvezi z uvozom blaga ?
- Če je po vnosu blaga na carinsko območje ES začet zunanji tranzitni postopek in če prevoznik razpolaga npr. s tranzitnim dokumentom (T1): Oprostitev – 52(1)(e) čl. ZDDV-1
- Če je ob ali po vnosu blaga na carinsko območje ES, blago sproščeno v prost promet in
prevoznik razpolaga z dokumenti (npr. EUL), ki dokazujejo, da je prevoz blaga od meje do prvega namembnega kraja vključen v davčno osnovo pri uvozu: Oprostitev – 50(1)(13) čl. ZDDV-1


II.


Po uveljavitvi sprememb 29. člena PZDDV pa bo (v primeru, če prevoz ne bo vključen v osnovo pri uvozu blaga), v kolikor oseba A prejme račun za prevoz blaga iz Hrvaške do Slovenije in prevoz opravi oseba B, ki ima sedež dejavnosti v R Hrvaški, za prevoz od meje do namembnega kraja, obračunala in plačala DDV oseba A in sicer na podlagi določil 25. člena ZDDV-1.
Pravica do odbitka je urejena v 3. točki 1. odstavka 76. člen ZDDV v povezavi z 4. odstavka 107. člen PZDDV (OP3) .
Po našem mnenju se v tem primeru osebi B ne bo potrebno registrirati v R Sloveniji.








                    Odgovor pripravil: mag. Franc Derganc
                    www.taxin.si   

OP1:
V Pravilniku o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 141/06, 52/07, 120/07, 21/08, 123/08 in 105/09) – (objavljeno na http://www.mf.gov.si/slov/dav_car/predpisi_predlogi.htm  Datum objave: 09.03.2010)  se v 29. členu črta prvi odstavek……
(1) Pri prevozu blaga se šteje, da je:
- kraj opravljenih storitev prevoza blaga, ki bi bil v skladu s prvim odstavkom 25. člena
ZDDV-1 v Sloveniji, zunaj Skupnosti, če je prevoz ali del prevoza blaga dejansko
opravljen zunaj Skupnosti, pri čemer se upošteva prevožena razdalja;
- kraj opravljenih storitev prevoza blaga, ki bi bil v skladu s prvim odstavkom 25. člena
ZDDV-1 zunaj Skupnosti, v Sloveniji, če je prevoz ali del prevoza blaga dejansko
opravljen v Sloveniji, pri čemer se upošteva prevožena razdalja.

OP2:

Sprememba PZDDV bo predvidoma (v času pisanja mnenja še ni objavljena sprememba v UL) spremenila 107. člen in sicer (spremembe označeno odebeljeno):
(1) Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je upravnik stavb prikazal na razdelilniku lastnikom oziroma najemnikom stavb (točka a) prvega odstavka 67. člena ZDDV-1).
(2) Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec obračunal od uporabe blaga v skladu s točko a) 8. člena ZDDV-1 in od pridobitev blaga znotraj Skupnosti v skladu z 12. in 13. členom ZDDV-1.
(3) Davčni zavezanec mora za uveljavljanje pravice do odbitka DDV iz prejšnjega odstavka imeti račun oziroma drug dokument, ki vsebuje podatke, potrebne za zagotovitev pravilnega obračuna DDV in v obračunu DDV izkazati podatek o znesku DDV, ki ga dolguje za blago, ki ga je uporabil oziroma ga je pridobil znotraj Skupnosti.
(4) Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec kot naročnik ali kupec oziroma kot prejemnik blaga ali storitev plačal v skladu z 2. in 4. točko prvega odstavka 2., 4. in 5. točko prvega odstavka in tretjim odstavkom 76. člena ter 76. a členom ZDDV-1. Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, kot prejemnik storitve plačal v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1, razen zneska DDV, ki ga je plačala oseba iz d) točke prvega odstavka 4. člena ZDDV-1.
(5) Davčni zavezanec iz prejšnjega odstavka, ki mora plačati DDV kot naročnik, kupec ali prejemnik blaga oziroma storitev, mora za uveljavljanje pravice do odbitka DDV do roka za predložitev obračuna DDV imeti račun ali drug dokument, ki vsebuje podatke, potrebne za zagotovitev pravilnega obračuna DDV, in v obračunu DDV izkazati podatek o znesku DDV, ki ga je dolžan plačati.
(6) Šteje se, da je DDV plačan, ko je izkazan v obračunu DDV.

OP3:
Določila 107- člena PZDDV po spremembi:

(4) Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec kot naročnik ali kupec oziroma kot prejemnik blaga ali storitev plačal v skladu z 2. in 4. točko prvega odstavka 2., 4. in 5. točko prvega odstavka in tretjim odstavkom 76. člena ter 76. a členom ZDDV-1. Kot odbitek DDV se šteje tudi znesek DDV, ki ga je davčni zavezanec, identificiran za namene DDV, kot prejemnik storitve plačal v skladu s 3. točko prvega odstavka 76. člena ZDDV-1, razen zneska DDV, ki ga je plačala oseba iz d) točke prvega odstavka 4. člena ZDDV-1.








rating
  Komentar