28.05.2013 - SPREMEMBE DDV PRI POSLOVANJU S HRVAŠKO PO VSTOPU V EU

 Dne 2.4.2013 je hrvaško pristopno pogodbo soglasno ratificiral tudi Državni zbor RS, s čimer je pridružitev Hrvaške Uniji v mesecu juliju tega leta še bolj realna. Vstop Hrvaške v Unijo bo po mnenju mnogih blagodejno vplivalo na slovensko gospodarstvo, za davčne zavezance, ki poslujejo s hrvaškimi poslovnimi partnerji, pa bo slednje prineslo določene spremembe tudi na področju DDV. Tako kot za vse ostale države članice, bo tudi za Hrvaško začela veljati Direktiva Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost, kar pomeni, da se bodo pravila glede kraja obdavčitve za blago in storitve v celoti poenotila.......


 Dne 2.4.2013 je hrvaško pristopno pogodbo soglasno ratificiral tudi Državni zbor RS, s čimer je pridružitev Hrvaške Uniji v mesecu juliju tega leta še bolj realna. Vstop Hrvaške v Unijo bo po mnenju mnogih blagodejno vplivalo na slovensko gospodarstvo, za davčne zavezance, ki poslujejo s hrvaškimi poslovnimi partnerji, pa bo slednje prineslo določene spremembe tudi na področju DDV. Tako kot za vse ostale države članice, bo tudi za Hrvaško začela veljati Direktiva Sveta 2006/112/ES z dne 28. novembra 2006 o skupnem sistemu davka na dodano vrednost, kar pomeni, da se bodo pravila glede kraja obdavčitve za blago in storitve v celoti poenotila.

     Davčni zavezanci, ki trenutno dobavljajo blago na Hrvaško, lahko ob posedovanju potrjene izvozne carinske listine uveljavljajo oprostitve po 52. členu ZDDV-1 (gre za izvoz blaga iz Unije). Pri uvozu blaga iz Hrvaške v Unijo (Slovenijo) pa za obračun DDV praviloma poskrbi carinski organ. Po vstopu Hrvaške v Unijo se bodo dobave (prodaje) blaga, opravljene med obema državama, obravnavale po pravilih, ki trenutno veljajo za dobave blaga znotraj Unije. Ne bomo torej več govorili o postopku izvoza oziroma uvoza blaga, pač pa o transakcijah znotraj Unije. Prodaja blaga se tako ne bo več vršila preko carinskega organa, ampak bosta za pravilen obračun DDV morala vzajemno skrbeti prodajalec in kupec tega blaga oziroma prodajalec sam, če bo kupec končni potrošnik. Storitve špediterjev posledično ne bodo več potrebne.

     Vračila DDV v potniškem prometu za hrvaške kupce, končne potrošnike, ki so obiskovali slovenske trgovine, po vstopu Hrvaške v Unijo ne bo več možno. Slednje je namreč pod določenimi pogoji dopustno le za potnike, ki nimajo prebivališča v Uniji.

     Dobava blaga na Hrvaško po njenem vstopu v Unijo

     Dobava blaga na Hrvaško s strani dobavitelja, ki je identificiran za DDV v Sloveniji, bo skladno s 1. točko 46. člena ZDDV-1 oproščena plačila DDV, če bosta izpolnjena dva pogoja:

·         hrvaški kupec bo slovenskemu dobavitelju predložil veljavno ID številko za DDV (slednjo bo dobavitelj ustrezno preveril preko sistema VIES) in

·         slovenski dobavitelj bo posedoval ustrezno dokazilo, da je blago dejansko zapustilo Slovenijo (prevozno listino ali izjavo o prevozu).

     Slovenski dobavitelj v tem primeru na računu DDV ne bo obračunal, pač pa bo na njem poleg ostalih obveznih elementov navedel ID številko za DDV kupca, klavzulo o oprostitvi (na primer 1. točko 46. člena ZDDV-1) in navedbo: obrnjena davčna obveznost/reversecharge . Takšen račun bo evidentiral v knjigo izdanih računov (polje 10), transakcijo pa poročal v obrazec DDV-O (polje 12) in v rekapitulacijsko poročilo.

     DDV implikacije pa bodo drugačne, če bo slovenski dobavitelj blago poslal na Hrvaško končnemu potrošniku, saj se bo takšna prodaja iz Slovenija na Hrvaško po vstopu Hrvaške v Unijo obravnavala kot prodaja blaga na daljavo (govorimo o t. i. pošiljčnih poslih) in bo v zvezi s slednjim treba upoštevati posebna pravila, ki veljajo za tovrstne prodaje. Slovenski dobavitelj bo na izdanem računu v tem primeru obračunaval slovenski DDV, dokler v tekočem koledarskem letu ne bo presegel meje, ki jo bo določila Hrvaška. Račun z obračunanim slovenskim DDV se evidentira na enak način, kot se evidentirajo računi za dobave, opravljene na ozemlju Slovenije.

     Kot to trenutno velja za ostale države članice, bo treba določene posebnosti upoštevati tudi v primeru dobave blaga z instalacijo na Hrvaškem. V tem primeru ne bo šlo za dobave blaga znotraj Unije, pač pa bo moral slovenski dobavitelj preveriti, kakšne so njegove obveznosti v zvezi z obračunanim DDV na Hrvaškem oziroma ali bo Hrvaška omogočala, da namesto njega DDV obračuna njegov naročnik, kot to velja v večini držav članic. Kot kraj dobave se bo namreč v teh primerih štela Hrvaška, kjer bo to blago instalirano ali montirano.

     Pridobitve blaga iz Hrvaške po njenem vstopu v Unijo

     V kolikor bo davčni zavezanec, identificiran za DDV v Sloveniji, prejel blago od hrvaškega dobavitelja, ki bo identificiran za DDV na Hrvaškem, bo od te pridobitve v Sloveniji dolžan obračunati DDV po sistemu samoobdavčitve. V Sloveniji pa nakup blaga iz Hrvaške ne bo predmet obdavčitve, če bo prodajalec mali davčni zavezanec. Pri pridobitvi blaga bo moral slovenski kupec upoštevati pravila pravočasnosti obračuna in odbitka DDV, prejeti račun pa bo evidentiral v knjigo izdanih računov (polje 16/18), v knjigo prejetih računov (polja 10, 17/18/19), pridobitev pa poročal v obrazec DDV-O (polja 23/24, 32 in 41/42). 






rating
  Komentar