Zakon v konkretnem primeru torej zahteva, da mora davčni zavezanec za DDV pri prodaji novega stanovanja obvezno obračunati DDV kar pomeni, da opcije obračuna z DPN-jem ni...
Vprašanje bralca/bralke revije RDP:
Podjetje A je pred enim letom kupilo stanovanje z 8,5 % DDV. Če ga sedaj prodamo, ali lahko obračunamo samo 2 % DPN in ali moramo poračunati razliko DDV, ki smo ga odbili ob nakupu?
Odgovor Cedara, d.o.o.:
V konkretnem primeru je družba A opravila nakup stanovanja za nadaljnjo prodajo. To pomeni, da so skladno z določili 44. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Ur.list RS št. 117/2006, v nadaljevanju ZDDV-2) plačila DDV oproščene naslednje transakcije:
1. najem oziroma zakup nepremičnin (vključno z leasingom), razen:
• nastanitev v hotelih ali podobnih nastanitvenih zmogljivostih vključno z nastanitvijo v počitniških domovih, počitniških kampih ali na prostorih, namenjenih kampiranju; • dajanja v najem garaž in površin za parkiranje vozil; • dajanja v najem trajno instalirane opreme in strojev;ž • najema sefov;
2. dobava objektov ali delov objektov in zemljišč na katerih so objekti postavljeni, razen če je dobava opravljena preden so objekti ali deli objektov prvič vseljeni oziroma uporabljeni, ali če je dobava opravljena preden potečeta dve leti od začetka prve uporabe oziroma prve vselitve.
Zakon v konkretnem primeru torej zahteva, da mora davčni zavezanec za DDV pri prodaji novega stanovanja obvezno obračunati DDV kar pomeni, da opcije obračuna z DPN-jem ni.
V kolikor pa bi stanovanje pred prodajo oddali v najem za dve leti in en dan pa bi morali pri nakupu državi vrniti odbiti vstopni DDV (enako kot v primeru oddaje stanovanja), v primeru kasnejše prodaje pa obračunati 2 % DPN.