Po določilih 39. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Ur.list RS št. 117/2006, v nadaljevanju ZDD-1) lahko davčni zavezanec tudi popravi (zmanjša) znesek obračunanega DDV-ja, če na podlagi pravnomočnega sklepa sodišča o zaključenem stečajnem postopku ali o uspešno zaključenem postopku prisilne poravnave ni bil poplačan oziroma ni bil poplačan v celoti...
Vprašanje bralca/bralke revije RDP:
Za leto 2008 smo odpisali terjatve iz naslova stečajev dveh podjetij iz leta 2006 in 2007. Zanima nas, ali lahko zahtevamo vračilo preveč plačanega DDV-ja, katerega smo fakturirali navedenim podjetjem, poplačani pa nismo bili, ker ni bilo stečajne mase?
Odgovor Cedara, d.o.o.:
Po določilih 39. člena Zakona o davku na dodano vrednost (Ur.list RS št. 117/2006, v nadaljevanju ZDD-1) lahko davčni zavezanec tudi popravi (zmanjša) znesek obračunanega DDV-ja, če na podlagi pravnomočnega sklepa sodišča o zaključenem stečajnem postopku ali o uspešno zaključenem postopku prisilne poravnave ni bil poplačan oziroma ni bil poplačan v celoti.
Na enak način lahko ravna tudi davčni zavezanec, ki pridobi pravnomočni sklep sodišča o ustavitvi izvršilnega postopka oziroma drugo listino, iz katere je razvidno, da v zaključenem izvršilnem postopku ni bil poplačan oziroma ni bil poplačan v celoti, ter davčni zavezanec, ki ni bil poplačan oziroma ni bil poplačan v celoti, ker je bil dolžnik izbrisan iz sodnega registra oziroma drugih ustreznih registrov ali predpisanih evidenc.
Če davčni zavezanec naknadno prejme plačilo ali delno plačilo za opravljeno dobavo blaga oziroma storitev v zvezi s katero je uveljavil popravek davčne osnove v skladu s tem odstavkom, mora od prejetega zneska obračunati DDV.
Določba ureja način popravka izstopnega DDV-ja, ki nima neposredno določenega odboja, v katerem je potrebno popraviti izstopni DDV. Omejitev pravice je povezana izključno z odbitkom vstopnega DDV-ja. Zakon namreč določa, da v kolikor davčni zavezanec ne opravi odbitka DDV-ja v tem davčnem obdobju, lahko odbije ta znesek DDV-ja kadarkoli po tem davčnem obdobju, vendar ne pozneje kot v zadnjem davčnem obdobju koledarskega leta, ki sledi letu, v katerem je pridobil pravico do odbitka DDV-ja.
Iz navedene zakonodaje torej izhaja, da lahko zavezanec, kjer obstaja pravnomočni sklep sodišča o zaključenem stečajnem postopku iz leta 2006 ali 2007, popravi izstopni DDV tudi v letu 2009.