Donacije so davčno nepriznani odhodki in v skladu s tem izvzeti iz davčno priznanih odhodkov v okviru sestave davčnega obračuna. Na ta račun se torej poveča davčna osnova..
Vprašanje bralca/bralke revije RDP:
Kako uveljavljati strošek z donacijami? (postavki 6.16 in 15.10) Odgovor Cedara, d.o.o.: Pravni viri: 1. Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (Ur.l.RS, št.117 z vsemi spremembami do Ur.l.RS št. 05/09; v nadaljevanju ZDDPO-2 ): 59. člen (olajšava za donacije)
(1) Zavezanec lahko uveljavlja zmanjšanje davčne osnove za znesek izplačil v denarju in v naravi za humanitarne, invalidske, socialno varstvene, dobrodelne, znanstvene, vzgojno-izobraževalne, zdravstvene, športne, kulturne, ekološke in religiozne namene,( …) , ki ustreza 0,3 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja. (2) Zavezanec lahko uveljavlja, poleg zmanjšanja davčne osnove po prvem odstavku tega člena, dodatno zmanjšanje davčne osnove do zneska, ki ustreza 0,2 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca, za znesek izplačil v denarju in v naravi za kulturne namene in za takšna izplačila prostovoljnim društvom, ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, ki delujejo v javnem interesu za te namene, in sicer le za takšna izplačila ( … ), ki (če) so po posebnih predpisih ustanovljeni za opravljanje navedenih dejavnosti, kot nepridobitnih dejavnosti, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja. (3) Zavezanec lahko uveljavlja tudi zmanjšanje davčne osnove za znesek izplačil v denarju in naravi političnim strankam, vendar največ do zneska, ki je enak trikratni povprečni mesečni plači na zaposlenega pri zavezancu, vendar največ do višine davčne osnove davčnega obdobja. (4) Za znesek, ki ustreza 0,3 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz prvega odstavka tega člena, in za znesek, ki ustreza 0,2 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca iz drugega odstavka tega člena, in za znesek, ki je enak trikratni povprečni mesečni plači na zaposlenega pri zavezancu iz tretjega odstavka tega člena, se šteje znesek vseh izplačil v celotnem davčnem obdobju. (5) Zavezanec lahko za znesek, ki presega znesek zmanjšanja davčne osnove po tem členu za namene in izplačila po drugem odstavku tega člena, zmanjšuje davčno osnovo v naslednjih treh davčnih obdobjih skupaj z zmanjšanjem davčne osnove za te namene za tekoče davčno obdobje, vendar skupaj ne več, kot je določeno v prvem in drugem odstavku tega člena, in največ v višini davčne osnove.
Sklep: Donacije so davčno nepriznani odhodki in v skladu s tem izvzeti iz davčno priznanih odhodkov v okviru sestave davčnega obračuna. Na ta račun se torej poveča davčna osnova. Torej če zavezanec v izkazu poslovnega izida izkaže tudi donacije, donirane v letu 2008 v dobrodelne namene, v višini 3.500,00 EUR, se le-te iz davčno priznanih odhodkov izvzamejo in se mu davčna osnova za omenjeni znesek poveča.
Zavezanec pa lahko kljub temu uveljavlja olajšavo za donacije in lahko torej kasneje v davčnem obračunu upošteva znesek doniranih sredstev kot olajšavo v skladu s 66. členom ZDoh-2. Ker je največji znesek davčne olajšave za donacije določen v višini 0,3 % od davčno priznanih prihodkov davčnega zavezanca, ki znašajo 763.355,00 EUR, lahko zavezanec kot davčno olajšavo za donacije uveljavlja nižji znesek, kot ga je dejansko doniral in sicer se mu prizna olajšava v skupnem znesku 2.290,00 EUR. Neizkoriščeni del olajšave pa lahko zavezanec prenese v naslednja tri davčna obdobja. Podatki v zvezi z olajšavo za donacije se vpišejo v prilogo 10 davčnega obračuna.